İLGİNÇ
2019-02-23 10:41:31 ( 27 izlenme )
Reklamlar

11 Güven Eksikliği Olanlar İçin Psikolojik Hileler

Kendine güvenen bir insan olsaydın, hayalindeki işini ve hayatını daha iyi yaşayacağını ne kadar sıklıkla düşünüyorsun? Herkes güvenle doğmaz, ama onu geliştirebilirsin.


1. İltifat kabul etmeyi öğrenin.
Herkes iltifatlara farklı tepki veriyor. Bazı insanlar utangaç olurlar ve hatta kusurlarına dikkat çekerler. Bu, iltifatlara tepki vermenin yanlış yoludur ve bir kişinin kendine güvenmediğini gösterir. Ayrıca, iltifatını ilk veren kişinin fikrine gerçekten değer vermiyorsun gibi gelebilir.

Bir iltifata tepki vermenin en iyi yolu içtenlikle gülümsemek ve “Teşekkür ederim” demektir. Bir kimsenin sizi daha yalındırmaya çalıştığını varsaymayın , sadece bazı niteliklerinizin başkalarına gerçekten çekici gelebileceğine inanmaya çalışın.2. Mükemmel olmaya çalışmayın.
Diyelim ki çok sıkı bir programınız var: 20 telefon görüşmesi, 10 toplantı, e-postaları okuma ve cevaplama, ancak kendinize etkili olmayan tek bir dakika. Ancak tatmin olmak yerine, sonuçlar her zaman yeterince iyi olmadığından hayal kırıklığına uğramışsınızdır, değil mi?

Muhtemelen ulaşamayacağınız hedefler belirlediğinizde başarıya değil kaygıya doğru ilerliyorsunuz . Başarılı insanlar ayrıca hatalar yaparlar ve aldıkları kararların bir kısmını pişman ederler. Fakat bütün bu durumlarda ders görüyorlar ve onlardan öğrenebiliyorlar.3. Konuşma sırasında göz temasını korumayı öğrenin.
Bir kişinin ruh halini ve duygularını gözlerine bakarak tespit edebilirsiniz. Bebekler , 9 aylıkken başlayan duygularını anlamak için ebeveynlerinin gözlerine bakarlar . Ve yalancılar gerçekte yalan söylediklerini gizlemek için uzağa bakarlar.

Birisi göz temasından kaçınırsa, bu kendilerine güvenmedikleri anlamına gelir. Dolayısıyla, insanlarla göz temasını sağlamak, güvenlerini kazanmanıza ve onları dürüst olduğunuza ikna etmenize yardımcı olacaktır.


4. Sırtınızı dik tutun ve yürüme şeklinizi değiştirin.
Düz bir sırt, açık hareketler ve kendine güvenen bir yürüyüş - bunların hepsi kendine güvenen bir insanın işaretidir.

Bu nedenle, başınızı yukarı kaldırın, sırtınızı dik tutun ve aşağı bakmak yerine yukarı doğru bakın. Etrafınızdaki insanlar bunu fark edecek ve yakında kendinizi farklı hissettiğinizi göreceksiniz. Araştırmalar, kendine güvenen bir kişinin beden dilinin stres seviyesini düşürdüğünü gösteriyor  .5. Olumsuz düşünceleri hariç tutun.
Dahili diyaloğunuzu kontrol etmek, kendinizi disipline etmenin zor fakat çok etkili bir yoludur. Bir hafta boyunca sahip olduğunuz tüm düşünceleri izlemeye çalışın. Ve güvensiz olmakla ilgili olan her şeyi yazın. Kendinize bu soruyu sorun: “Güvensiz olmak için gerçek bir nedenim olduğuna dair herhangi bir kanıtım var mı?” Düşüncelerinizi analiz ettikten sonra, çoğunun hiçbir şeye dayanmadığını fark edeceksiniz.

Negatifleri analiz ederken, olumlu niteliklerinizin ve başarılarınızın bir listesini de yapmalısınız. Aklınızda her zaman olumsuz bir fikir olduğunda onu okuyabilirsiniz.


6. Kendinize inanmayı bıraktığınız anı fark edin.
Kötü düşünceleri izlerseniz, yakında aynı anda zihninizde göründüklerini fark edeceksiniz. Belki harika bir gün geçirdin ama yatmadan önce kötü bir şey düşünmeye başla.

Sadece bu düşünceleri görmezden gelmeye çalışın  ve sebepsiz yere her gün yaptığınız bir şeyi düşünün.

7. Başarılarınızı işaretleyin
Başarılarınızdan bir  günlük yapın ve her gün yeni şeyler yazın. Ve sadece gerçekten büyük şeyleri yazmayın. Küçük gibi görünse de, hedefinize yönelik her adımı işaretleyin. Örneğin, “kahvaltıda yulaf ezmesi vardı”, “kitabımın 20 sayfasını oku”, vb.

Kendinle gurur duymak için birçok nedeniniz varsa, bu güveninizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.


8. İdeal “siz” i düşünün.
“Kendinden emin bir 'bana' bu durumda ne yapardı?” Bu zaman zaman kendinize sormanız gereken harika bir soru. Özellikle de güven gerektiren bir şey yapacağınız zaman.

Dışarı çıkıp sokaktaki en çekici adamla konuşmana gerek yok. Küçükten başlayın: bir yabancıya gülümse. CV'nizi gönderin. Ve sonuçları hakkında endişelenme. Hem risk hem de sorumluluk almaya hazır olmak , her kendine güvenen kişinin yapması gereken şeydir.9. Yabancılarla konuşun.
Kimseyi tanımadığınız bir etkinliğe gidin ve kendine güvenen bir kişinin rolünü oynamaya çalışın  . Hemen yıldız olmanıza gerek yok - yabancılarla çevrili olduğunuzda bunu yapmak zordur. Ama daha sonra kendinden emin hissedeceksin.

Bunun dışında, günlük hayatınızda yabancılarla konuşmaya başlamayı deneyin. Kasiyere dostça davranın ya da bir kafede garsonla konuşun. Unutma, bu herkes için işe yaramayabilir. Biriyle konuşurken gerçekten rahatsızlık duyuyorsanız, denemeyi durdurmalısınız.10. Yardımınızı sunun.
İnsanlar kendilerini önemli ve değerli hissetmek isterler. Arkanı kollayacak birisinin olduğunu bilmek son derece rahatlatıcı. Herkesin güvenebileceği birine sahip olması gerekir, ancak çok az kişi gerçekten yardım isteyecek veya teklif edecek.

Başkalarına yardım teklif etmek sizi önemli ve yararlı hissetmenizi sağlar ve güvensiz veya yalnız hissetmemenize yardımcı olur .11. Sosyal medyada zamanınızı boşa harcamayın.
Tanıdığınız kişilerin fotoğraflarına bakma ve bunları kendinizle karşılaştırın. Bu alışkanlık, özgüveninize ciddi şekilde zarar verebilir . Sosyal medya, insanların başarılı olmak için rekabet ettiği yerdir. İnsanlar sadece inanılmaz yerlerden güzel fotoğraflar gönderiyorlar. Ve sıradan kıyafetlerini giyerken ve sıradan ev işlerini yaparken, evde selfies alan çok az insan var.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

GÜNLÜK HAYATTA SÜREKLİ İHLAL ETTİĞİMİZ 9 GÖRGÜ KURALI Bilime Göre Solaklar Gerçekten Olağanüstü Hayatınızı Cehenneme Çeviren 11 İnsan Türü Whatsapp'tan gizli görüşmeler yapanlara kötü haber.