HABER
2019-02-19 02:04:14 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Unutma..


8 Şubat 1919'da Fransız General d'Esperey, İstanbul'dan Beyoğlu'na doğru bir zafer alayı düzenlemişti. Fatih'in İstanbul'u fethederken bindiği beyaz atı anımsatırcasına bir ata binen d'Esperey'e, atın her iki yanında yürüyen iki zenci (müslüman olduğu söylenir)eşlik ediyordu. Kendisini karşılayan Osmanlı bandosunu, atını ürküttüğü için kırbacını sallayarak ve "sus" diye bağırarak durdurmuş ve Dolmabahçe Sarayı'na oturmak istediğini belirterek Padişahın oradan uzaklaştırılmasını istemişti? 
İstanbul sokaklarında her gün gövde gösterisi yapan işgal güçleri sadece sokaklarda gösterişli yürüyüşler yapmakla kalmamış, her fırsatta Müslüman Türkleri de aşağılamıştır. "Herhangi bir İtilaf subayı beğendiği yeri, evi zorla boşalttırıyor, eşyalarına el koyuyor ve buraya yerleşiyordu. İstanbul'da artık konut dokunulmazlığı, aile gizliliği diye bir şey kalmamıştı. İstanbul'a, İtilaf donanmasıyla birlikte gelen Yunan savaş gemileri, Hıristiyanlar özellikle de Rumlar arasında ayrıca taşkınlıklara yol açmıştı. Yunan bahriye askerlerinin İstanbul'da görülmesi, Beyoğlu sokaklarının Yunan bayraklarıyla donatılması, hemen tüm Rumların yakalarına önceden hazırlanmış rozetler, kokartlar takmalarına, gösteriler yapılmasına yol açmıştı. Her gün yüzlerce kayık, motor, çatan içinde Türkiyeli Rumlar, büyük kafileler halinde Yunan savaş gemilerini ziyarete gidiyor, bu gemilere armağanlar, çiçekler yağdırıyorlardı.7 Şubat 1919'da İstanbul'a gelen İngiliz Komutanı Allenby, Osmanlı dışişleri bakanını ayağına çağırarak hazırladığı 12 maddelik istek (emir) listesini verir.Bu istekler, Altıncı Kolordu Komutanı Ali İhsan Paşa görevden alınması, altıncı Ordu'nun tüm silahlarının toplanıp İngilizlere verilmesi, halkın elindeki silahların toplanması, jandarmadan silahların alınıp, terhis edilmesi, Allenby'in davranışlarından memnun olmadığı memurların derhal işten atılması, Ermenilere mal ve toprak verilmesi, her türlü asayiş kararının kendince verilmesi, Konya'nın doğusundaki bütün demiryolları İngilizlerin denetimi altında bulunması, haberleşme hatlarının İngilizlerin kontrolünde olması, Allenby'in (İngilizlerin) istediği yerleri işgal etmek hak ve özgürlüğüne sahip olduğunun kabul edilmesi gibi. İngilizler kısa sürede İstanbul'daki bütün önemli devlet kurumlarına el koymuşlar, Ermeni olaylarına karıştıkları iddiasıyla bütün "vatanseverleri" ve "İttihatçıları" tutuklatıp önce Bekirağa Zindanı'na sonra da Malta Adası'na sürgün ettirmişlerdi.Sözde Ermeni Soykırımına karıştığı iddiasıyla Boğazlayan Kaymakamı Kemal Bey'i tutuklatarak halkın gözleri önünde Beyazıt Meydan'ında idam ettirmişler, halk ve medya üzerinde her daim korku salmaya devam etmişlerdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kanser Hastası Yakını Olanlar Veya Komşusu Olanlar Bu Yazıyı Lütfen Okuyun Okutun Kalıcı Bedelli Askerlik Geliyor Soğukta Üşümesin Diye Montunu Çıkartıp Köpeğin Üzerine Örttü Temizlik İşçisi Atatürk Heykelinin Üzerinin Karla Kaplandığını Gördü Ve Temizlemeye Başladı.Görenler Göz Yaşlarını tutamadı