HİKAYE
2018-12-31 07:46:04 ( 15119 izlenme )
Reklamlar

Bu bebeği tanıyor muyuz? Elbette tanıyoruz çoğumuz kitaplarını okuduk....


Karl Detroit, 1827 yılında Almanya’nın Magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu olarak dünyaya gelir. Anne ve babası sürekli kavga ettiklerinden, çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür. 12 yaşına geldiğinde, bir gece yarısı herkes uyurken, çarşafları birbirine dolayarak yetimhaneden kaçar ve Hamburg'a gider bu çocuk.

Bir süre sonra, Hamburg’daki bir gemide miço olarak işe başlayan Karl Detroit, bütün Akdeniz’i dolaşır ve sonrasında Marmara Denizi’ne giren gemisinden Kız Kulesi’ni görür. Dayanamaz, denize atlar ve Kız Kulesi’ne doğru yüzmeye başlar. Çocuk yakalanır ve Sadrazam Ali Paşa’nın yanına götürülür.

Aralarında şöyle bir diyalog gelişir:

… Neden kaçtın Almanya'dan? 
… Dayak vardı orada. Bıktım, kaçtım.
… Peki ya neden Akdeniz’in onca yerinden değil de İstanbul'dan atladın denize? 
… Ben o kuleyi çok sevdim.

Almanlar çocuğu geri ister fakat Sadrazam Ali Paşa teslim etmez. İşte o gün Karl Detroit, ‘Mehmet Ali’ adını alır ve askeri okula başlar. Aldığı eğitimin ardından, Kırım Savaşı’na katılır ve ‘Paşa’ unvanı verilir kendisine.

1878 Berlin Anlaşması’na giden heyetin içinde de yer alan Mehmet Ali Paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür belki ancak o artık bir Osmanlı Paşasıdır. Almanya dönüşünde ise Arnavutluk’ta yolunu kesen eşkıyalar tarafından öldürülür.

Paşa, ardında 4 kız çocuğu bırakır; bunlardan biri Leyla Hanım’dır. Leyla Hanım’ın bir kızı olur; Celile.

İlk Türk ressamlarından olan Celile Hanım’ın ise fotoğrafta gördüğümüz bebeği doğacak ve o bebek büyüyüp, adını Edebiyat Tarihine ‘Nazım Hikmet’ olarak yazdıracaktır..

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DODO KUŞUNUN HAZİN HİKAYESİ 13 yaşındayken birkaç inek, küçük bir arsa ve birkaç halı karşılığında 20 yaşındaki Ali ile evlendirilmişti KINALI KIZ TÜFEĞİ Bosna Hersek Şehitleri ve Mavi Kelebekler