HABER
2019-01-15 10:03:33 ( 384 izlenme )
Reklamlar

Çöpten çıkan kitaplarla örnek kütüphane kurdular

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, çöpten çıkan kitaplarla örnek bir kütüphane kurdu. Kütüphane ilk kurulduğunda 3 bin 500 olan kitap sayısı, şimdi 25 bini geçti.

Çankaya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, temizlik işçileri, çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitaplarla Mayıs 2016'da Temizlik İşleri Şantiyesi'nde kütüphane kurdu. Kütüphanenin kurulduğu günlerde 3 bin 500 olan kitap sayısı, 2018'in sonunda, bağışlarla 25 bine ulaştı.


Ansiklopedi ve roman ile tarih ve kişisel gelişim kitaplarının yer aldığı kütüphaneden öncelikle şantiyeyi kullanan temizlik işçileri yararlanıyor. İşçiler, kitapları ödünç alabiliyor, dinlenme saatlerinde kitap okuyup satranç oynayabiliyor.  Ayrıca işçilerin çocukları, kendileri için oluşturulan çocuk kitapları bölümünden yararlanabiliyor. Kütüphane, isteyen herkese de açık bulunuyor.

 

Bir çöp kamyonunu gezici kütüphane haline getirildi

Öte yandan, şantiye işçileri, topladıkları kitapları köy okulları ve ilçe kütüphanelerine ulaştırmak için de bir çöp kamyonunu gezici kütüphane haline getirdi. Gezici kütüphanede, Türk ve dünya edebiyatı klasikleri, siyaset ve kişisel gelişim kitapları bulunuyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kütüphanenin kurulmasının ardından yapılan kitap bağışlarının çok değerli olduğunu vurguladı.

 
Taşdelen, tüm Çankaya'yı temizlemekle yetinmeyip kütüphane kuran, ardından kütüphaneye gelemeyenlere kitap taşımak için harekete geçen çalışma arkadaşlarıyla gurur duyduğunu belirtti. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DEVRİMLER BİR GECEDE Mİ YAPILDI? Şimdi Herkes Bebeğini Emziren Anneyi Konuşuyor Şehidin Annesinden Kahreden Veda 80 sene önce tenis maçı izlerken fotoğrafı var