HİKAYE
2019-01-08 04:42:28 ( 35 izlenme )
Reklamlar

DİDEROT ETKİSİ

DİDEROT ETKİSİ

18. yüzyıl aydınlanma çağı düşünürlerinden Diderot’nun borç içinde olduğunu duyan Rus imparatoriçesi Katerina, Diderot’nun kütüphanesini satın alıp 25 yıllık maaşını da peşin öder.

Maddi durumu düzelen Diderot'ya bir arkadaşı, bir kadife sabahlık hediye eder. Giydiği sabahlığın verdiği keyifle çalışma masasına oturan Diderot bu eski masanın yeni ve gösterişli sabahlığına hiç uymadığını fark eder.

Aldığı yüklü miktar paranın verdiği rahatlıkla yeni bir çalışma masası alır. Ancak bu kez yerdeki eski halı sabahlığına ve masasına yakışmamaktadır.

Yeni bir halı alır. Bu şekilde eski resimlerini, koltuğunu, duvar halısını, sandalyelerini derken evindeki her şeyi tamamen yeniler. Sonunda bütün parası biter ve yine borçlanır.

Ancak o zaman aklı başına gelir ve kendisini nasıl bir tüketim çılgınlığına kaptırdığını anlattığı "Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık" adlı bir yazı yazar. Bilinçli bir alışveriş düşüncesiyle yapılmayan ve ihtiyaç olmadığı halde alınan şeyleri açıklayan bu tüketim sarmalından bahseden ilk kişi olduğu için anlattığı kavrama “Diderot Etkisi” denmektedir.

Diderot şöyle der: "Eski sabahlığımın efendisi idim, yeni sabahlığımın kölesi oldum." 
(Düşün Bil dergisinden özetlenmistir. Yazar; Scooty Hendrics)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HİTLER'E KAFA TUTAN TERSANE İŞÇİSİ "Sen de dedem gibi ölecek misin, anneanne?" BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ: MARDİN'İN ELEKTRİKSİZ KÖYÜNDEN İSVEÇ ENERJİ BAKANLIĞI'NA Göbekli Tepenin Bulunuşu Ve Hakkında ki 10 Şaşırtıcı Gerçek!!!