EĞİTİM
2019-02-26 02:56:24 ( 44 izlenme )
Reklamlar

EMPATİ ÖĞRENİLİR Mİ?


Empati en kısa tanımıyla, bir başkasının duygularını anlama ve kendini o kişiyle özdeşleştirme becerisidir. Araştırmalar, çocuklarımızın empatiye açık bir donanımla doğduğunu ancak bunun gelecekte empati sahibi olmaları için yeterli olmadığını gösteriyor. Onları nasıl yetiştirdiğimiz, empati becerilerinin gelişmesinde büyük önem taşıyor.

Empatiyi ‘aşırı hassaslık veya başkalarına karşı yumuşak olmak’ olarak tanımlayan yanlış inanışları ortadan kaldırmak gerekiyor. Neden mi? Çünkü empati yeteneği bir bireyin sahip olacağı en değerli özelliklerden biri. Empati, insanı dünyaya bağlayan ve onu dünyaya hazırlayan sosyal bir araç. Aynı zamanda medeni bir toplum ve güzel bir gelecek kurmanın da temelinde yatan çok önemli bir nitelik. Empati sahibi insanlar, önyargılardan ve zorbalıktan uzak yaşar, özgüvene sahiptirler, kendilerini ve çevrelerini en iyi şekilde algılayarak duyarlı ve yapıcı çözümler üretmeyi başarırlar.

Eğitim psikoloğu ve ebeveynlik uzmanı Michele Borba, “Unselfie” adlı kitabında, çocukların mutlu ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları temel özelliğin empati olduğunu savunuyor. Borba’nın “Empati bir eylemdir. Aktif olması gerekiyor. Gerçek ve anlamlı olması gerekiyor” sözü, empatinin üzerinde düşünülmesi, öğrenilmesi ve harekete geçilmesi gerektiğini anlatır. Ebeveynlerin empatiyi anlamaları ve rol model olarak çocuklarına öğretmeleri gerekiyor. Borba’ya göre empati, bisiklet sürmek veya yabancı dil öğrenmek gibi, çocukların kendilerini geliştirebilecekleri bir yetenek.

Bu arada, 27 Şubat’ta açılacak “KidZania SosyalBen Sosyal Gönüllülük Aktivite Alanı”nda çocukların, dezavantajlı bölgelerde yaşayan diğer çocuklar için çalışacağını belirtelim. Aktivite alanında sosyal sorumluluk projelerinin önemini de kavrayacak çocuklar, bu çalışmalar sayesinde yardımlaşma ve dayanışma ruhu geliştirerek, fedakarlık, hayırseverlik gibi değerler kazanacak.

Günümüzde pek çok uzman, empatinin gelecekte en önemli becerilerden biri olacağını savunuyor. Harvard Business Review, empatiyi “liderlik başarısı ve mükemmel performans için gerekli bileşenlerden biri” olarak nitelendirdi. Gelecek yazımızda çocuklarımıza empati kurmalarında nasıl yardımcı olabileceğimizi paylaşacağız.

KidZania’dan sevgilerimizle,
KidZania Anneleri

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bunlardan en az 5 tanesini hatırlıyorsan harika bir çocukluk geçirmişsin demektir. Hatırlayanlar Beğendi Bile Yaramaz Çocuklarla Başa Çıkmak İçin Deneyimli Ebeveynlerden 5 İpucu Japonya’da Velilere Gönderilen Çocuklar İçin 18 Maddelik ‘Davranış Listesi’ DOĞAN CÜCELOĞLU'NDAN BÜTÜN ANNE BABALARIN VE ÖĞRETMENLERİN OKUMASI GEREKEN BİR HİKAYE