HİKAYE
2019-02-10 09:39:33 ( 522 izlenme )
Reklamlar

Eski Yunanya'da Demokrasi Fikri ilk ortaya çıktığında Sokrates bu fikri hiç benimsemedigi gibi

Eski Yunanya'da Demokrasi Fikri ilk ortaya çıktığında Sokrates bu fikri hiç benimsemedigi gibi şiddetle de karşı çıkmıştir. Hatta Platon'un yazılarından da öyle anlıyoruz ki Sokrates'in idamina sebeb de demokrasiye karşı oluşudur.

Bir gün Sokrates yine taleberiyle sohbet ederken bir talebesi Sokrates'e sorar ki : Eğer demokrasi çoğunluğun kararını kabul etmekse adil olan da bu değil midir? Mesela yüz kişinin rey kullandığı bir yerde elli bir kişinin kararına mi uymak daha adil ve doğru olur yoksa kırk dokuz kişinin kararina uymak mı ? hem çok mümkündur ki daha çok insanin daha az insandan yanılma ihtimali daha azdir. Şu halde sizin demokrasiye karşı çıkmanız doğru olmadıgı gibi haklı da sayılmaz.

Bunun üzerine Sokrates her zaman oldugu gibi soru cevap yöntemini kullanarak o talebeye önce sorar.
_ bize söyler misin bilge olmak mı daha zordur yoksa cahil olmak mı daha zordur
Talebe _ elbette ve hiç şüphesiz bilge olmak daha zordur. Bilge olmak için çok okumak araştirmak ve yorulmak gerekirken cahil olmak için bir şey yapmaya gerek yoktur.

Sokrates _ peki o halde bize yine söyler misin toplumlarda cahil insanların sayısı mi çok olur yoksa bilge insanlarin sayısı mi çok olur. 
Talebe _ elbette ve hiç şüphesiz cahil insanların sayısı fazla olur.
Sokrates _ peki bize yine söyler misin bir gemide yüz yolcu bulunsa geminin nerde nasıl hangi yönde yelken açması gerektiğini kaptan mi daha iyi bilir yoksa o yüz yolcu mu ?
Talebe _ eğer yolcular içinde Denizcilik bilgisi olan yoksa pek tabi en iyi bilen kaptandir.
Sokrates _ peki o halde diyebilir miyiz ki herkes her konuda karar veremez . Herkes bildiği yerde konuşmalı. Her iş ehline verilmeli
Talebe _pek tabi olması gereken budur
Sokrates _ peki o halde bize yine söyler misin kimin hangi konuda bilgili olup olmadığını bilmeden sadece çoğunluk olduklari için kararlarini doğru bulmak adil ve doğru olabilir mi ? Hem sen de kabul ettin ki bir toplumda cahillerin sayısı bilgelerden hep daha çok olur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ezandan önce uyanırdı annem.! Ahtapotun anneliği hiçbir canlının anneliğine benzemez Bosna Hersek Şehitleri ve Mavi Kelebekler İnsanız. Çaresizliği de yaşarız çare olmayı da.