SAĞLIK
2019-02-25 11:54:53 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Her 10 Yılda Vücudunuzda Olan 24 Kaçınılmaz Değişiklik

Vücudumuz her gün değişiklik yaşar. Ancak onları yalnızca yıllar, hatta on yıllar sonra fark edeceğiz. Genellikle kendimizden daha genç hissediyoruz: hiçbir şey acıtmaz ve her şey yolunda görünüyor. Ve hiçbir şeyin değişmediğini düşünüyoruz. Ancak şimdi fark etmesek bile değişiklikler oluyor.


1. 20 - 30 arası


Bu, çoğu insanın genç hissettiği, enerji dolu ve nadiren yaşlanmayı düşündüğü zamandır. Ancak bu yaşta bile küçük değişiklikler oluyor. Ve onları 20-25 yaşlarında düşünmezseniz, 30'da başınıza gelenleri şaşırtabilirsiniz. Bu süre zarfında:

kemiklerin büyümeyi keser;
kollajen üretimi azalır;
bilgelik dişlerin görünür.
Tabii ki, her insanın vücudu benzersizdir. Örneğin, bazı insanlar 16 yaşındayken bilgelik dişlerine sahipler ve bazıları asla alamıyorlar. Ancak çoğu süreç herkes için aynıdır, bu yüzden bu gerçekleri göz önünde bulundurmalısınız.

İpucu : 20 yaşında fazla kilonuz olmasa bile, yediklerinizi izlemeye alışın. Çünkü 30 yaşına geldiğinde, fast food ile çok fazla ilgilenirseniz, vücudunuz değişebilir. Bu yaşta kolajenli herhangi bir kozmetik ürüne ihtiyacınız olmasa da, içeren daha fazla yiyecek yemeye çalışın.

2. 30 - 40
Bazı insanlar 30 yaşındayken hala 25 yaşında gibi duruyorlar ve bu iyi bir şey. Bununla birlikte, vücut içindeki değişim ancak daha hızlı hale gelir ve hiçbir şey yapmazsanız, bu değişiklikler çok yakında gözle görülebilir hale gelebilir. Bu yaştaki değişiklikler şunları içerebilir:

kas tonusunun kötüleşmesi;
yağ ile ikame edildiği için kas dokusu miktarında bir azalma;
kollajen ve elastin miktarında bir azalma.
İpucu : Gerçekten hiçbir şey yapmadan her zaman formda olsanız, biraz fiziksel aktivite almaya alışmalısınız. Herhangi bir egzersiz yapmazsanız, kas tonunuz kötü görünmeye başlayabilir. Cildinize iyi bakmanız ve güneşlenmekten kaçınmak çok önemlidir.

3. 40 - 50 arası


Bazı bilim adamları, insan vücudunun 38 yaşındayken en üst seviyeye ulaştığına inanıyor ve bundan sonra, gerçek yaşlanma başlıyor. Daha hızlı ve daha hızlı gerçekleşen değişiklikler şunları içerir:

sinir hücrelerinin sayısında bir azalma;
vücutta yağ birikimi;
kötüleşen vizyon;
kemik ve eklem kırılganlığında bir artış;
kadınlarda östrojen kaybı ve yüksek tansiyon.
İpucu : Bu yaşta, fiziksel aktivite hayati önem taşır. Kalbin normal işlevini desteklemeye ve kas dokusundaki azalmayı yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Spor yapmaya alışkın değilseniz, yürümeye veya yüzmeye benzer bir şey yaparak küçük başlamalısınız. Ayrıca, kan basıncınızı izlemeye başlamalısınız: Bu yaşta kardiyovasküler bir hastalığa yakalanma riski önemli ölçüde artar.4. 50 - 60


60 yaşındayken, insanların görünüşü çok değişiyor. Ve sadece genleri yüzünden değil, yaşam tarzı nedeniyle de: diyet alışkanlıkları, fiziksel aktivite vb. Çoğu insan, bu yaşam döneminde benzer değişiklikler geçirir, örneğin:

beyin hücreleri ve diğer hücreler kalıcı hasar görür;
mide problemleri olma riski artar;
hafıza kötüleşir.
İpucu : Bu yaşta, çoğu değişiklik beyin fonksiyonu ile bağlantılıdır ve en çok dikkat etmeniz gereken şey budur. Yeni beceriler kazanın, yeni şeyler deneyimleyin, kitaplar okuyun ve sıra dışı işleri yerine getirmeye çalışın. Bu yaşta, birçok insan konsantre olmak ve bir şeyleri ezberlemenin zor olduğunu fark eder. Bu yüzden yiyecekleri yemek ve beyin fonksiyonlarını geliştiren ilaçları almak gerekir.

5. 60 - 70


Çoğu insan bu yaşta kesinlikle belirgin olan fiziksel değişiklikler yaşar. Ancak, birkaç kişinin bildiği içsel değişiklikler de var:

sinir ve tat alıcıları da işe yaramaz: insanların tadı, koklaması ve hatta sıcaklığı hissetmesi zorlaşır;
ses değişir;
kalp fonksiyonu azalır;
Kemikler incelir, böylece insanlar biraz daha kısalır.
İpucu : Bu yaşta, kalp işlevini izlemek, sıkı bir diyet yapmak ve düzenli olarak tıbbi bir kontrol yaptırmak çok önemlidir. Kasları tonda tutmak için düzenli fiziksel aktivite yapmanız gerekir.


6. 70 yaş ve üstü


70 yaşından büyük insanlar yaşlı kabul edilir. Bazıları daha genç görünüp hissetse bile, yaşlanma süreci daha da hızlı hale gelir. Bu yaşam evresindeki değişiklikler şunlardır:

kas kütlesinde bir azalma (insanlar daha hızlı yorulur ve daha önce yaptıklarını yapamazlar);
vücuttaki yağ hacminde bir azalma;
yenilenme hızında bir azalma (tüm cilt hasarlarının iyileşmesi daha uzun zaman alır);
tüm vücudun fonksiyonlarında yavaşlama (nefes alma, sindirim vb.);
kısa süreli hafızanın kötüleşmesi (insanlar uzun zaman önce olan şeyleri kolayca hatırlar, ancak birkaç saat veya gün önce olanları hatırlamakta zorlanırlar).
İpucu : Bu yaşta, insanların formlarını korumak (beyinlerini ve vücutlarını yeterince çalışmak için de dahil olmak üzere) düzenli olarak doktora görünmeleri ve belki de bazı gerekli ilaçları almaları gerekir.

Vücut değişiklikleri duramayacağımız bir şey ama onları yavaşlatabiliriz. Modern yaşlı insanlar, 70 yaşında bir maraton koşabilen  ya da 80 yaşında yeni bir şey yapmayı öğrenenlerdir. Yapabileceğimiz tek  şey , güzelliğimizi ve gençliğimizi genişletmek için vücudumuza iyi bakmaktır.

Yaşlarına rağmen hala formda olan insanları tanıyor musunuz?


Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/24-inevitable-changes-that-happen-in-your-body-every-10-years-699860/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hasta Olan Birine Asla Söylememeniz Gerekenler Kanser hastası yakını olanlar bu yazıyı lütfen okuyun okutun Küçük Kızın Elinde Çıkan Egzamayı Bu Sayede Yok Etti HAYVANSAL YAĞ HAMURU VE AMONYAK