HİKAYE
2019-02-26 09:40:13 ( 32 izlenme )
Reklamlar

İyi olmak "kolaydır zor olan "adil" olmaktır...

İyi olmak "kolaydır zor olan "adil" olmaktır...
En "mükemmel" adalet ise vicdandır...!
(Victor Hugo)

Doğum tarihi: 26 Şubat 1802, Besançon, Fransa
Ölüm tarihi ve yeri: 22 Mayıs 1885, Paris, Fransa

Romantik akıma bağlı Fransız şair, romancı ve oyun yazarı. En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilir. Hugo'nun Fransa'daki edebi ünü ilk olarak şiirlerinden sonra da romanlarından ve tiyatro oyunlarından gelir
Fransız edebiyatının en çok ürün veren yazarı. 1830'larda "Romantizmin en güçlü beyni" olarak nitelendirildi. Popüler Fransız edebiyatının babası ve Fransa'nın ulusal şairi oldu. Ancak sonraki yıllarda daha çok düzyazıları ve özellikle romanlarıyla akıllarda kaldı. 15 yaşındayken bir şiiriyle Akademi Ödülü'nü kazandı. 17 yaşında Toulouse Edebiyat Akademisi'nin en büyük ödülü olan Altın Zambak'ı aldı. 1825'te Légion d'Honneur nişanının sahibi oldu.

“Sefiller” adli eseriyle edebiyat dünyasına damga vuran, bu romanı ile adını tüm dünyaya duyuran Hugo, 1885 yılında ülkesinde hayata gözlerini kapayarak büyük bir törenle defnedilmiştir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cenaze Evinde Kıymalı Pide Geleneği! Gerçek Sevgi… Tanıdığım en ilginç insan ''ARDAŞ'' Elazığ'ın Akıl Hastaları. "Yaşanmış Gerçek Bir Hikaye"