HABER
2019-01-28 05:38:33 ( 566 izlenme )
Reklamlar

OSMANLI ARMASININ BİLİNMEYEN TARİHİ


Osmanlı arması, son yıllarda yeniden moda oldu. Arabaların camlarına, işyerlerinin duvarlarına, okullara vb. pek çok yere bu arma asılıyor. Peki armanın tarihini biliyor muyuz? Gelin birlikte öğrenelim...

Osmanlı armasının kullanımı sanılanın aksine eski tarihlere uzanmıyor. Üstelik ilginç bir hikayesi de var…

Kasım 1853’te başlayan Kırım Savaşı, Fransa ve Britanya Krallığı’nın Osmanlı’nın yanında yer almasıyla Rusya karşısında Şubat 1856’da Osmanlı zafer kazanmış, kısa süreli de olsa Fransa, Britanya ve Osmanlı arasında dostluk havaları esmeye başlamıştır.

30 Mart 1856’da imzalanan Paris Antlaşması’nda Osmanlı, toprak bütünlüğü karşılığında bünyesinde bulunan azınlıkların haklarını artırmış ve kısmi de olsa Avrupa devletlerinin iç işlerine karışmasına izin vermiştir.

İşte bu antlaşmadan sonra Osmanlı ile ilişkililerini geliştirmeye Fransız imparatoru III. Napoléon, Osmanlı sultanı I. Abdülmecid’e, Fransa’nın verdiği en yüksek nişan olan Lejyon (Légion d’honneur) nişanını vermiştir.

Britanya Krallığı’nın (İngiltere) kraliçesi Victoria ise bunun üzerine Sultan I. Abdülmecid için bir “Dizbağı” nişanı hazırlatmıştır. Ancak nişanı vermek için harekete geçtiğinde bir sorunla karşılaşır.

Ancak devlet nişanlarıyla ilgili eski İngiltere krallarından III. Edward’ın 1348 yılında koyduğu bir kural vardır. Bu kurala göre, “dizbağı” nişanı verilen kişi veya devletin armasının, Windsor Sarayı’nda bulunan Saint George Kilisesi’ne asılması gerekmektedir.

Ancak Osmanlı’nın böyle bir arması bulunmamaktadır. Fransa’dan geri kalmak istemeyen Victoria, Prens Charles Young’ı Osmanlı'ya bir arma yapması için görevlendirir.

Young, İstanbul'a gelip bir süre araştırma yaptıktan sonra Londra’ya dönerek arma için çalışmaya başlar... Yaptığı ön çalışma İstanbul’da Sultan’a sunulur ve sultan bu çalışmayı beğenir.

Beğenilen çalışma arma haline getirilir ve Saint George Kilisesi’ne asılarak dizbağı nişanı Sultan’a gönderilir. Bu arma sonradan tahta geçen II. Abdülhamit tarafından 17 Nisan 1882’de devletin resmi arması olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılan arma da II. Abdülhamit’in tuğrasını taşıyan, orijinali ile ufak değişiklikler gösteren armadır.

(Kaynak: TarihKültürSanat)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KİM BİLİR BELKİ SES OLUR BİR FARKINDALIK YARATIRIZ... Dikkat meteorolojiden Şiddetli Yağış Uyarısı Ayağınıza Alüminyum Folyo Sarın ve Neler Olduğunu Görün. "ATATÜRK'ÜN" Ömründe Cevap Veremediği Tek Soru!