HABER
2018-12-25 10:19:03 ( 617 izlenme )
Reklamlar

Son Dakika! 2019 Asgari ücret miktarı belli oldu

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2019 yılı asgari ücret miktarı belli oldu
ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 10.00'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplanmıştı. Bakan Selçuk, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:


 
İLK TOPLANTI 6 ARALIK'TA
*Asgari ücret tespit komisyonu son toplantımızda emeği ve alın teri ile ülkemize değer katan işçi ve işveren kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak asgari ücret için 6 Aralık'ta bu salonda bir araya gelmiştik. İşçi ve işverenlerimizle asgari ücreti daha ideal noktaya getirmeyi hedeflemiştik. 2. toplantıyı TİSK ev sahipliğinde 13 Aralık'ta 3. toplantıyı ise 20 Aralık'ta gerçekleştirdik.

KOMİSYONUN 15 ÜYESİ VAR
*Bakanlık olarak biz de işçi ve işverenlerimizi koruyarak ülkemizin insani ve ekonomik kaynaklarına sahip çıkmayı önde tuttuk. Hükümetlerimiz döneminde asgari ücret artışlarımıza bakarak bu hassasiyetimizi görebilirsiniz. 15 üyeden müteşekkil bağımsız komisyonla tespit edilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TÜİK değerlendirmeleriyle bu güne gelmiş bulunuyoruz.


 
NET ASGARİ ÜCRET 2 BİN 20 TL
*Asgari ücret tespit komisyonu nihai kararına göre 1 Ocak itibariyle brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Geçen yıla kıyasla yüzde 26,05 artmıştır. 10 Ekim'de enflasyonla topyekün mücadele kapsamında işçimizi enflasyona ezdirmedik. Bu karar oy birliği ile alınmıştır.*Bildiğiniz üzere bekar çocuksuz için, 3 çocuk ve evli olanlar için 2150 TL olarak belirlenmiştir. Komisyon üyelerimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sokakta Yaşayan Evsiz Adamın, Sokak Köpekleri İçin Yaptığı Herkesi Göz Yaşına Boğdu PTT KPSS’siz, Sınavsız, 55 Bin Personel Alımı Genel Şartları Belli Oldu Detaylar Bilinenlerin aksine ilk olarak 4. Murat'ın Hollanda'dan getirttiği matbaanın ilginç hikayesi.. 5 Çocuk Annesi Kadın, Ölen Komşusunun 3 Çocuğunu Evlat Edindi Eve Geldiğinde Gözlerine İnanamadı