HABER
2019-02-26 05:31:53 ( 41 izlenme )
Reklamlar

SOYKIRIMI UNUTMADIK


Azerbaycanlı Prof. Dr. Eşref ORUCOV ile Konya Öğretmenevi'nde tanıştım. Sohbet Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği, Hocalı'da yapılan SOYKIRIM ve Kelbecer katliamlarından açıldı. Hocaya o yıllarda öğrenci olarak yaptığımız eylemleri anlattım.

Ermeniler HOCALI’da yaptığı katliam ve SOYKIRIM'ın kanları kurumadan KELBECER şehrini de kuşatmış, 30 bin Azerbeycan Türk'ünü öldürmeye hazırlanıyordu. Dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz ELÇİBEY Kelbecer’deki vatandaşların kurtarılması için Türkiye’den 6 helikopter istemiş amma velâkin o zamanki idarecilerimiz üç maymunu oynamışlardı.
Selçuk Üniversitesi öğrencileri olarak Ermeni katliamlarını telin için Zafer Caddesi’ni trafiğe kapayıp eylem yapmaya karar verdik.

Eylem günü üniversiteye otuz bin öğrenci boykot ederek gelmedi. Tüm öğrenciler saat 13:00 da Zafer Caddesi’nde toplanacaktık. Bizim gurup ellerimizde bildiriler çevredeki vatandaşlara dağıtarak durumu anlatıyorduk. Oradan geçenlerin çoğu bize şaşkın ve tuhaf gözlerle bakıyor, ihtiyarlar sözle destekliyor gençler ise “İşinize bakın kardeşim size ne elin Azerbeycanlınsından” gibi o zamanın tabiriyle sevgenç nutukları atıyordu.

Elimdeki bildiriler bitmek üzereydi ki kılık kıyafeti düzgün birkaç adam yaklaştı. Onlara da verdim. Adamın telsizi çaldı. Anladım ki polismiş, oradan uzaklaşıp kalabalığa dalıp izimi kaybettirip tekrar Zafer Caddesi’ne döndük. Gösterinin zamanı sokaktaki arabadan bayrakları ve yazdığımız pankartları alarak Zafer Caddesi’ne indik.

Zafer’de bizden çok polis vardı. Bizi dağıtmak için bağırıyorlardı. Artık meydana çıkmıştık ne pahasına olursa olsun söylememiz gerekeni söylemeliydik. Bir süre sonra özel harekât timleri copları çekerek etrafımızı çevirdiler şansa bak bildiri verdiğimiz Konya Emniyet Müdürüymüş, megafonla bize dağılmamızı emrediyordu.

Ortalık adeta ana baba günüydü. Trafik arapsaçı, araç kornaları, polis sirenleri, sloganlar, çoplar ve çığlıklar birbirine karışıyordu.
Tüm müdahalelere rağmen bağırıyorduk:
—“Karabağ Türk’tür Türk kalacak!”
—“Azerbaycan Türkiye kardeştir, bunu bilmeyen kalleştir!”
—“Hepimiz askeriz Ermeni’ye yeteriz!”

Kimilerine göre yiğit, kimilerine göre aptal, 300 genç... Hani Özel Harekatçıların Afrin'e giderken söyledikleri yemin var ya: Allah'a, Kur'an'a, Vatana, Bayrağa... diye başlayan. Yılmayacağız! Yıkılmayacağız! diye biten yrmini son nefeste söylerken sırtımızda çop şakırtıları temiz bir dayak yiyerek caddeyi boşalttık.

Akşam anlaştığımız gibi hiçbir olaya karışmadan evlerimize döndük . Bütün televizyonlar televole paparazzi programlarıyla halkı uyutuyordu. Biz ise beşiğinden çıkan bebek misali ortalıkta geziniyorduk.

O gün sabaha kadar “Acaba biz yanlış mı yapıyoruz? Kendimizi kullandırıyor muyuz?” diye düşünüyor ancak olumsuz bir cevap alamıyordum. Anlaşılan bu yolda yalnız yürümeye devam edecektik. Herkes fasıl geçiyor, basın-yayın bile bize yer ayırmamış ayıranı da konuyu saptırmıştı.

O günlerde binlerce Azerbaycanlı Türkü’nün katline ses çıkarmayan aydın geçinen karanlıklar gün gecti başımıza “barış havarisi" kesildiler.

Hiç birini unutmadık. Ne Hocalı Soykırımını unuttuk, ne de seyirci kalanları.
Tüm şehirleri rahmetle anıyoruz.

Muammer Tunahan
Bozkır Gücü Spor Kulübü
Başkanı

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Almanya 50 Bin Türk İşçisi Alacak: İşte Aranan Şartlar Anne Babalar Dikkat! Gençlerimizi Ve Çocuklarımızı Televizyon Tehlikesinden Koruyalım İşçi servisi ve öğrenci servisi çarpıştı! Mangalda Yaptıkları Köfteden Sonra Az Kalsın Küçük Çocuk Ölüyordu: Aile Şimdi Tüm Ebeveynleri Uyarıyor