HABER
2019-02-14 12:05:44 ( 2475 izlenme )
Reklamlar

Tıp da Devrimi! Anne Karnında ki Bebeği Rahimden Çıkarıp Ameliyat Edip Tekrar Ana Rahmine Koydular

Tıpda devrim gibi uygulama. Ana rahminde ki bebeği çıkarıp ameliyat edip tekrar ana rahmine koydular. Bu devrim gibi ameliyatı gerçekleştirilen doktorlara teşekkürlerimizi borç biliyoruz. Tıbbın bu kadar ileri gitmesi bir çok konuda insanları rahatlatmakta
İngiltere'de hamile bir kadın bebeğinin gelişimsel sorunlarına dair muayene edilirken ortadaki problemin hayati olduğu ve bebeğin ana rahminden çıkarıp ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Verilen zorlu kararın ardından yapılan operasyon hem devrimsel bir olaya hem de adeta bir yeniden doğuşa sahne oldu.

Gebeliğinin 24. haftasında olan Bethan Simpson bebeğinin bir omurga rahatsızlığı olan spina bifida yaşadığını öğrendi.
Rahatsızlığın temel göstergesi omuriliği örten omurgayla birlikte derinin de kapanmamış olması. Spina bifida yaşayan bebek, sırtında bir açıklıkla doğar ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük yaşanır. Şayet bu teşhisin ardından doğum yapılmış olsaydı bebeklik ve hatta yetişkinlik çağında da sürebilecek yürüme bozukluklarıyla karşılaşılacaktı.

Riskler arasında olası bir felç bile vardı. Tek çözüm ameliyat olarak tespit edildi.


Aile başlarda bu operasyona sıcak bakmasa da gebeliğin bu durumda sürdürülmesinin sağlıklı olmayacağı belirtildiğinde bu yeni yönteme güvenme kararı almış.
Diğer ihtimal annenin sağlığını da riske atabileceği için hamileliğin sonlandırılması olarak anlatıldığında başka bir değerli hayat için bencilce bir karar almak istememelerini anlamak zor değil.

University College London ve saygın hastanelerde görev yapan doktorlar bu problemin çözümü için ameliyatın nasıl gerçekleşmesi gerektiğini tartışmaya başladılar.
Bu noktada Belçika'da benzer çalışmaları yürüten araştırmacılarla da iletişime geçtiler ve uygun yöntemi tespit ettikten sonra vakit kaybetmeden bebeği ana rahminden çıkardılar, zorlu ameliyatı gerçekleştirdiler ve ardından ana rahmine geri yerleştirdiler. Bir mucize gibi geliyor kulağa değil mi?

Aslında öyle, çünkü bebek şu an sağlıklı ve doğum tam zamanında gerçekleşecek!

Doğuştan gelen hastalıklar arasında en sık görüneni 'spiral bifida' diğer ismiyle açık omurga her yıl binlerce bebekte teşhis ediliyor.
Genellikle folik asit eksikliğiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık Türkiye Spinal Bifida Derneği'nin verilerine göre gebelerin %60'ında eksik bulunmuş. Doğum sonrası ve bu gelişmenin ardından doğumdan önce tedaviler mümkün olsa da kontrollerin önemini göz ardı etmemek gerek.

Doktorlar ameliyat sonrası durumun ciddiyetini ve ameliyatın önemini tıbbi olarak da açıkladılar.
'Nöral tüp' olarak adlandırılan omurilik sistemi bebeğin beyin ve omurga gelişiminden sorumlu ve bu rahatsızlık nöral tüpün çalışmasını, görevini sonlandırdıktan sonra devreden çıkmasını engelliyor.

İşte bu zorlu ameliyat temelde bebeğin omurgasını etkileyen bu rahatsızlığı başarıyla sona erdirdi. Bebeğin ameliyatı ve yeniden ana rahmine yerleştirilmesine dayalı bu operasyon, İngiltere'de benzer rahatsızlığa sahip ailelere sunulduğunda büyük bir kısmı hamileliğin sonlandırılmasını tercih etmişti.

Bu umut verici başarının ardından aileler için riskli görünen tedavi seçeneği daha da göz önünde olacağa benziyor.
Bebeği artık tarihin parçası olarak özel bir yere sahip olsa da benzer bir durumda ne yapacağımızı bize anlatan anne Bethan'ın sözüne kulak vermek gerek.

O da bizim gibi, hiçbirimiz ondan daha üstün değiliz, hepimiz kadar O'nun da yaşamaya hakkı var.
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Beklenenden Erken Gerçekleşen Doğum İçin Doktor, 12 Yaşındaki Çocuktan Bakın Ne İstedi? Korkunç Olay! Burnunu Musluk Suyuyla Yıkayan Kadının Beynini Amipler Yedi Emekliler Ne mi İstiyor? PTT KPSS’siz, Sınavsız, 55 Bin Personel Alımı Genel Şartları Belli Oldu Detaylar